Ruinu vydávají dva koncertní záznamy na kazetách

Ruinu vydávají dva koncertní záznamy na kazetách

U příležitosti evropského tour (14.–22. 4.) připravilo pražské noise-improvizační trio Ruinu dvě nové nahrávky na kazetách pojatých jako split s francouzským projektem Fusiller a sólovým debutem Patrika Pelikána. První vyšla na značce Blood In The Boat, druhá na domovském labelu KLaNGundKRaCH. Obě jsou volně přístupné ke stažení.

Nahrávka nazvaná Sticky Magic pochází z koncertu v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu z října loňského roku. Materiál ukazuje Ruinu v nejlepším koncertním rozpoložení – špinavé, zpocené, v rozpětí mezi destrukcí a magií. Elektronické drony, výkřiky saxofonu, modulované zpětné vazby, do sebe narážející echa a přidušený vokál vycházející z prostoru mezi obličejem a stěnou motocyklové helmy se slévají v přilnavou psychedelickou zvukovou hmotu, aniž by však ztrácely svou singulární a heterogenní povahu. Výsledkem je bohatý zvuk plný rozmanitých detailů, jež zůstávají i při vyšší míře vsrtvení dobře čitelné.
Stranu B, pojmenovanou Police Fantôme, obstaral pařížský projekt Fusiller, za kterým se skrývá Jonathan T (provozovatel labelu Tanzprocesz a polovina skupiny Opera Mort). Charakterizuje ho invenčně pojatá repetitivnost elektronických a rytmických podkladů, výrazně zdeformovaný vokál a smysl pro ostrý a nečekaný střih. Jeho zvuk je v porovnání s Ruinu více komprimovaný a přebuzený, dynamika vzniká spíš na úrovni skladby jednotlivých kratších, často kontrastních úseků v celek než v jejich vnitřku.
 
Strana A kazety s názvem Hortus Conclusus patří sólovému debutu Patrika Pelikána, který v Ruinu obsluhuje dechové nástroje. Na nahrávce sestávající ze čtrnácti kratších tracků jsou využity různé techniky hry na altsaxofon a klarinet a také rozmanité způsoby jejich snímání (oblíbené je především používání diktafonu jakožto mikrofonu). Dechové nástroje doplňuje manipulace s radiovými vlnami a také mimoděčné terénní nahrávky (např. zvuky z ulice náhodně nahrané spolu s nástroji).
Na druhou stranu přispěli Ruinu záznamem koncertu z května 2010 v Divadle Archa, kde vystoupili jako předkapela Wolf Eyes. Starší materiál je ve srovnání s třeskutou hmotou na Sticky Magic o poznání klidnější a pomalejší: hlukové plochy často splývají s modulovanými dechovými linkami a čas od času jsou nenásilně strukturovány elektronickými beaty z modifikované drum machine.
 
Ruinuzaložili na podzim roku 2007 k!amm a Ondřej Parus jako vedlejší projekt industriálně-psychedelické skupiny Kaspar von Urbach. Po několika koncertech se skupina rozrostla na trio, když se třetím regulérním členem stal klarinetista a saxofonista Patrik Pelikán. Vydali čtyři alba na KLaNGundKRaCH, split CD s Birds Build Nests Underground u Polí 5 a web release Eelmusic na labelu Jeffa Suraka Zeromoon.
 
Ruinu/Fusiller: Sticky Magic/Police Fantôme. C45, Blood In The Boat Records 2012.
http://www.mediafire.com/?gvg7hwwnar30l7f
Pelikán/Ruinu: Hortus Conclusus. C60, KLaNGundKRaCH 2012.
http://www.mediafire.com/?ppq16wxkosvv61g
 
http://ruinu.klangundkrach.net
http://ruinu.bandcamp.com
http://bloodintheboat.blogspot.com
http://klangundkrach.net
 
Ruinu - Eelmusic download:
http://zeromoon.com/releases/ruinu-eelmusic-zero115/