A2+ Fureau Keel VriL & Vi-khanh Chau (FR), Augiášův sonický chlév (CZ), Fokume (CZ)

A2+ Fureau Keel VriL & Vi-khanh Chau (FR), Augiášův sonický chlév (CZ), Fokume (CZ)

Francouzský postindustriální projekt Fureau Keel VriL & Vi-khanh Chau vychází nejen z industriálního zvuku, ale z industriální estetiky obecně – s důrazem na kritickou práci s „kódem“ a „reinterpretaci“ či „dekonstrukci“ významových forem. V souladu s touto tradicí (která je obecně vzato také tradicí radikální moderní poezie) pak umělci staví svou tvorbu proti „strašnému stroji vnějšku, který vytváří nesmyslná pravidla“ a vyjadřují pozici nestabilního subjektu, jenž cítí nesoulad s realitou. Toto kvasifilosofické pozadí se v hudební produkci dua projevuje kolážováním sonických struktur, idiomatičností útržků různých zvukových kódů, jejichž prostřednictvím se „noříme hluboko do zneklidňujícího vesmíru“, a také dnes ne právě typickým využitím slova jako nositele antiumělecké kritiky.

https://soundcloud.com/fureau
https://soundcloud.com/cie-echelle-de-jacob

Za projektem Augiášův sonický chlév stojí trojice zvukových umělců z pražského livecodingového uskupení Kolektiv, v němž se sdružují elektroničtí hudebníci a tvůrci algoritmických vizuálů využívající jako uměleckou metodu živé psaní kódu. Jiří Rouš (aka Jrzn), Katarína Gatialová (aka Jano Doe) a Michal Cáb (aka Cabowitz) prozkoumávají praxi livecodingu na platformě analogových modulárních syntezátorů. Jiří Rouš hraje s Davidem Šmitmajerem ve skupině Inocenc a nedávno se k nim připojila i Katarína Gatialová, která mimoto působí jako nezávislá kurátorka a grafická designérka. Michal Cáb je známý jako audiovizuální a intermediální umělec, který se zaměřuje mj. na práci s aplikací Pure data.

https://soundcloud.com/janodoe/cabjrzndoe-augiasuv-sonicky-chlev

Pražská formace Fokume, hrající v sestavě Luboš Svoboda (groovebox, syntezátor, páskové manipulace, kytara), Vítězslav Špalek (trumpeta, elektrické varhany), Jakub Pech (baskytara) a Jakub Plachý (bicí), se pohybuje na žánrovém poli mezi noise rockem a improvizací, na Bandcampu skupiny ale najdeme i tagy „postnoise“ a „krautrock“ a také prohlášení: „Češem hřívu koní, kteří si zvrací do zadku.“ Umělectví, intelektuálství a trocha zlomyslnosti se zde, jak se zdá, pokoušejí najít extrémní výraz (v němž se „všechno boří a staví znova“). Jinak se ale mimohudebními informacemi šetří. Fokume důsledně zveřejňují záznamy ze všech zkoušek i koncertů.

https://fokume.bandcamp.com/        
 

A2+ #62
4. 11. 2016, 20:00
Punctum
(Krásova 27, Praha 3)

Vstup: 100/80 CZK

 

www.advojka.cz/a2+
http://punctum.cz/